Sýria: čo znamená prímerie podľa USA. Prestáva svet Američanom veriť?

Letectvo koalície pod vedením USA zbombardovalo pozície sýrskych vládnych vojsk, ktoré bojovali proti ISIS. Američania útočili na pozície v Deir ez Zor.  Útočilo najmenej 5 lietadiel, medzi nimi mali byť aj dánske a britské stroje, zúčastnila sa  aj Austrália. Útok bol zastavený keď Rusi oznámili, že boli zasiahnuté vládne sily. V dôsledku tejto „americkej chyby“  bolo zabitých vyše 60 vojakov vojakov sýrskej armády (niektoré zdroje uvádzajú 80, iné okolo 90) a ďalších vyše 100 bolo zranených. Po americkom útoku na tieto pozície nasledoval útok teroristov z ISIS (Daeš), ktorí dobyli časť priľahlých území. Podľa rôznych informácií zabrali aj časť hory Thardah, ktorá obklopuje letisko na území Deir ez Zor. Odraziť útok sa podarilo len s podporou ruského letectva. Američania doteraz tvrdia, že mierili na zásobovacie linky IS a akúkoľvek kritiku považujú za „lacnú.“

 

„Poľutovaniahodné omyly“ USA v minulosti

 

Nejde o prvý incident, kedy si USA pomýlili ciele. Americká armáda už vyšetrovala letecký útok svojich síl, ktorý „zrejme nedopatrením“ zabil neďaleko mesta Fallúdža irackých vojakov. Iracké vojská  postupovali proti IS a kvôli zlému počasiu vyžiadali letecký úder.  V dôsledku leteckého úderu bol vtedy postup irackej armády zastavený. A aké dôsledky mal letecký úder pod vedením USA teraz? IS získal vplyv na nových územiach. Teda koalícia vedená USA sa pomýlila dva krát a vždy to dopadlo rovnako – ich omyly dostali do výhody teroristov. Pôsobia v armáde USA (údajne najmocnejšej a najmodernejšej na svete) diletanti, ktorí  nepoznajú rozdiel medzi vojakmi irackej resp. sýrskej armády a teroristami z IS, zlyháva komunikácia alebo je „problém“ niekde inde? USA sami seba považujú za lídrov slobodného sveta a superveľmoc. Z vesmíru vraj dokážu „prečítať ŠPZ na aute“ alebo „určiť pohlavie osôb, ktoré v aute cestujú.“ Táto superveľmoc v relatívne krátkom období nedokázala  v kritických chvíľach rozoznať pozície irackej či sýrskej armády od pozícii Islamského štátu.

Pomer nešťastných náhod a omylov voči technickej vyspelosti americkej armády je trochu vyšší ako by sme očakávali. Minulý rok Američania omylom zbombardovali nemocnicu Lekárov bez hraníc v afganskom Kundúze. Tento omyl bol niekoľkonásobný, pretože bombardovanie prišlo v niekoľkých vlnách. Po prvom zásahu boli koaličné jednotky informované o cieľoch ktoré zasiahli, napriek tomu útoky pokračovali. Lekári bez hraníc uviedli, že medzinárodné sily vedeli, kde sa nemocnica v Kundúze nachádza. Podobne aj počas bombardovania Juhoslávie sa obeťami „nešťastných omylov“ stali desiatky civilistov: opakovaný letecký útok na civilný vlak pri dedine Grdelica – 14 mŕtvych, zbombardovaná v kolóna albánskych utečencov pri Djakovici – 73 mŕtvych a Koriši – 100 mŕtvych. Údajne omylom bolo 7. Mája 1999 zbombardované čínske veľvyslanectvo v Belehrade, dopadlo naň niekoľko bômb súčasne, pričom zabili troch a zranili dvadsať čínskych občanov. Vláda Číny odsúdila túto akciu ako „vojnový zločin, barbarský útok, hrubé porušenie čínskej zvrchovanosti a barbarský čin NATO.“ Bombardovaná bola aj srbská televízia, čo Amnesty International označila ako vojnový zločin. Zabitých bolo 16 civilistov. Severoatlantická aliancia žiadosť organizácie Amnesty International o nezávislé vyšetrovanie náletov NATO na budovu štátnej televízie v Belehrade  odmietla. V tomto prípade nešlo o omyl, televízia bola bombardovaná ako „legitímny cieľ.“

 

Podpora kontroverzných skupín

 

Otázniky visia nielen nad „chybami“ pri vedení leteckých úderov, či koordinácii vojenských akcií, ale aj nad jednotlivcami a skupinami, ktoré USA podporujú. Všeobecne známa podpora „umiernenej opozície“ v Sýrii je aj niektorými západnými osobnosťami považovaná za podporu teroristických skupín. Sú hlasy, ktoré tvrdia, že rozdiel medzi „umiernenou opozíciou“ a IS je len ten, že kým teroristi majú brady a režú hlavy sprava doľava, umiernení teroristi sú oholení a režú hlavy zľava doprava. Asi najsmutnejší dôkaz „umiernenosti“ bol, keď časť  tejto opozície podporovanej USA, odrezala hlavu 12 ročnému chlapcovi a video bolo zverejnené na internete. Kongres USA donedávna podporoval aj ďalšie kontroverzné „zoskupenia.“ Známy je prípad neonacistických extrémistov z batalionu Azov. Takmer po dvoch rokoch kongres zistil, že Azovci sú vlastne neonacisti a tak podporu zastavil. V minulosti sa podpore USA tešili viacerí kontroverzní jednotlivci a skupiny spájané s extrémizmom alebo terorizmom. Napr. v bosnianskej vojne to bol Alija Izetbegovič, prvý prezident Bosny a Hercegoviny, islamský fundamentalista, ktorý sa dôverne poznal s Usamom bin Ladinom. Renate Flottau, reportérka Der Spiegel píše, že Izetbegovic udelil bin Ladinovi bosniansky pas.  Malo ísť o akési gesto uznania. Ďalší človek, ktorý sa tešil svojho času americkej podpore a ktorého aj vo vlastnej krajine považujú za teroristu  je „prezident“ Kosova – Thaci. Správa nemeckej rozviedky z januára 2005 ho označuje za jedného z lídrov podsvetia. Kosovčania volajú Thaciho „pán Nedotknuteľný“ – to hovorí za všetko.

 

Dôvera voči USA na bode mrazu

 

Celosvetovo dôvera v USA slabne a prepadá sa takmer každým dňom. U nás vníma negatívne úlohu USA vo svete takmer 60% obyvateľov. To je dosť. Keď uvážime, že drvivá väčšina médií má proamerickú orientáciu, toto číslo je obrovské a zrejme má stúpajúcu tendenciu. Tento trend nedokáže zastaviť ani intenzívna mediálna masáž platených profesionálov. Nedôveru voči pôsobeniu USA v Sýrii vyvoláva nielen spomínaná podpora kontroverzných zoskupení a jednotlivcov, prípadne „americké nešťastné omyly,“ ale aj negatívny postoj USA ku zverejneniu dohody o prímerí. A aký je hlavný dôvod narastajúcej nedôvery voči politike a pôsobeniu USA? Jednoduchý – deklarované hodnoty „lídrov slobodného sveta“ sú v priamom rozpore s ich reálnou činnosťou a výsledkami ich práce.

Hrozí povinné očkovanie proti COVID-19? Zásadné argumenty prečo nie

26.02.2021

Téma povinného očkovania proti koronavíru opäť ožíva. Prvé lastovičky už lietajú, napr. portál aktuality zverejnil názory údajných odborníkov. Všetci sa zhodli na tom, že tu taká možnosť je, aj keď….ale v podstate, áno, je to možné. Do jednostrannej agitácie sa zapojili už aj ďalšie médiá, od ktorých sa to samozrejme dalo čakať. Prekvapenie môže byť, [...]

Ako sa liečil Matovič? Papaláši sú liekmi zásobení, zmätená verejnosť tápa v tme

22.02.2021

Premiér Matovič dostal otázku, ako sa liečil z ochorenia Covid-19. Jeho odpoveď bola zinok, C-čko, D-čko a isoprinosin. Odpoveď nevzbudila veľkú pozornosť, obsahovala však veľmi závažné posolstvo. Z tohto dôvodu ju rozmeníme na drobné a uvidíme čo je ukryté za jednou „nevinnou“ vetou o liečbe premiéra. Matovič sa liečil spôsobom, ktorý bol ešte na jar [...]

Remišovej paródia na intelekt a vakcína Sputnik

17.02.2021

Včera rokovala pandemická komisia o možnom použití ďalšej vakcíny – Sputnik V. Opäť raz zaujala „vicepremiérka“ Remišová, ktorá už tradične nasadila ťažký kaliber. Vraj nie sme pokusní králici. Remišová svojským „intelektuálnym“ prístupom baví celý národ už skoro rok. Lenže teraz, Veronika, nejde o zábavu. Schovajte svoje maňušky a začnite [...]

Trump

Europoslanci po nástupe Trumpa: Európa sa musí viac starať o seba. S Bruselom sa maznať nebude

22.01.2025 09:40

Slovenskí europoslanci sa nezhodli v otázke ďalšieho vývoja vzťahov a v prístupe k Spojeným štátom.

Trump

„Zmilujte sa nad ľuďmi“. USA: Trump nazval biskupku "odpornou" a žiada jej ospravedlnenie

22.01.2025 09:28

Mariann Edgar Buddeová v kázni uviedla, že prezident rozsieva strach medzi imigrantov a LGBTQ ľudí.

trump, musk

Získa Musk po sieti X aj TikTok? Donald Trump by nebol proti, rokoval už s Číňanmi

22.01.2025 08:55

Donald Trump je otvorený možnosti, že by sociálnu sieť zameranú na tvorbu krátkych videí TikTok prevzal miliardár Elon Musk.

Trump

KĽDR o inaugurácii informovali stroho: Trump sa dostal na šiestu stranu novín

22.01.2025 07:28

V roku 2016, keď bol Trump po prvý raz zvolený za prezidenta, informovali severokórejské médiá o výsledkoch až po desiatich dňoch.

tandem

Práca v tandeme: mužskú logiku vyvažuje ženská empatia. Na dianie v spoločnosti sa pozeráme z pohľadu kresťanského svetonázoru. Nedelíme ľudí na konzervatívne a liberálne zmýšľajúcich, ale na tých, ktorí idú cestou ľudskosti a tých, ktorí idú cestou svojich pudov. Hodnoty, ktoré vyznávame sú nadčasové: láska, viera, pokoj.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 168084x
Priemerná čítanosť článkov: 7308x

Autori blogu

Kategórie