Založ si blog

Sýrske Aleppo: Srebrenica alebo Stalingrad blízkeho východu?

V posledných týždňoch je hlavnou témou situácia v sýrskom Aleppe. Objavili sa porovnania Aleppa so Srebrenicou, či prirovnania ku Stalingradu. Spoločnosť je vystavená zmesi protichodných informácií. Niektorí nariekajú, že vládne jednotky „vraždia civilistov,“ iní zdieľajú videá Sýrčanov oslavujúcich oslobodenie svojho mesta. Kvalitný kokteil informácií, dezinformácií a propagandy. Ako sa v tom vyznať? Ktorým správam veriť a nad ktorými sa len pousmiať? V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim naznačiť smer, ktorým je možné sa vydať pri hľadaní odpovedí.

 

Civilné obete nielen v Aleppe

 

V prvom rade treba povedať, že situácia v Aleppe je naozaj kritická. No nestala sa ňou zo dňa na deň, ani v priebehu posledných týždňov. Situácia v celej Sýrii je kritická už 6 rokov. Svoj podiel na tom majú veľmoci, ktoré si delili „korisť“ po tzv. arabskej jari, veľmoci, ktoré sú priamo či nepriamo zodpovedné za rozmach terorizmu. Preto niečo také ako #Save Aleppo je len zvráteným pokusom o umelé vyvolávanie súcitu. Žiaľ, je vojna. Civilisti zomierajú, sú obete, ich počet rastie. Civilné obete sú však od začiatku sýrskeho konfliktu, preto je na mieste otázka, kde boli títo „aktivisti“ posledných 6 rokov? Prečo sa ozývajú až teraz, keď je víťazstvo sýrskej armády na dosah? Kde boli, keď „umiernení teroristi“ upaľovali kresťanov, či rezali deťom hlavy? Kde bolo volanie po súcite, keď teroristi z IS zaútočili v Karjatajne alebo provincii Hosaka, uniesli či zavraždili stovky kresťanov, keď ničili Palmýru, vraždili miestnych a likvidovali kultúrne dedičstvo krajiny?

 

Tiene Srebrenice – ľudia v Aleppe sa lúčia so životom

 

V médiách sa objavili články o ľuďoch z Aleppa, ktorí sa lúčia so životom. Pri dôkladnejšom pohľade neunikne pozornosti profesionálna štylizácia ich tweetov – skoro ako z amerických filmov. Kto sú „tweetujúci ľudia z Aleppa?“ Kritici tieto správy označujú za propagandu. Je zvláštne, že tweety pochádzajú z mesta, kde novinári chytajú signál len pomocou satelitného telefónu. Aleppo je zničené, nefunguje infraštruktúra, vypadáva elektrika, nie je tam voda, ale akoby zázrakom, internet funguje. Zvláštne je aj to, že  „ľudia z Aleppa“ sa jeden deň verejne lúčia so životom a na druhý deň poskytujú rozhovory pre BBC, CNN a Al Jazeera v hlavnom vysielacom čase. Nehovoriac o tom, že viacerí sa len nedávno pripojili na Twiter. Jeden z nich, Američan Bilal Abdul Kareem, dokonca šíril propagandu Al-Nusry. Lúčilo sa aj sedem ročné dievčatko Bana. Jej účet je aktívny len od septembra a tweetuje perfektnou angličtinou – ako inak, „zo srdca východného Aleppa.“ Pravosť tohto účtu, v rámci PR, potvrdil aj britský dôstojník, podľa ktorého Bana s jej matkou Fatimou „využívajú solárne panely, 3G internet, vypadávajúce wifi a zrejme majú aj satelitný telefón.“ Takýmito správami teda kŕmia čitateľov západné médiá a prirovnávajú Aleppo ku „Srebrenici.“ A istá podobnosť tu naozaj je – manipulovanie verejnou mienkou, informačná nevyváženosť a šírenie jednostrannej propagandy o údajnej „genocíde.“

 

Nezávislí novinári v teréne prinášajú iný pohľad

 

„Slovenské“ médiá v ničom nezaostávajú za svojimi „vzormi“. Avšak venovať pozornosť kvíleniu „protislovenských prostitútok“ nemá zmysel. V Aleppe sa totiž nenachádza žiadna medzinárodná organizácia, ktorá by monitorovala situáciu. Západné médiá sa spoliehajú na Sýrske observatórium ľudských práv, od ktorého preberajú nepotvrdené informácie. Toto observatórium má sídlo vo Veľkej Británii a nepôsobí priamo v Sýrii. Podľa Evy Bartlettovej, kanadskej nezávislej novinárky, sa západné médiá spoliehajú na skompromitované skupiny ako napr. Biele helmy a iné. Na pôde OSN poskytla veľmi zaujímavé informácie. Podľa jej slov, Biele helmy boli založené v roku 2013 bývalým dôstojníkom britskej armády. Boli zafinancované sumou 100 miliónov dolárov USA, Veľkou Britániou a niekoľkými ďalšími európskymi štátmi. Zábery, ktoré zverejňujú Biele helmy obsahujú deti, ktoré sa opakovane vyskytujú v rôznych správachAko príklad uviedla niekoľkokrát „zachránené“ dievčatko menom Aya. Pokračuje: „SOHR teda nie je dôveryhodný, neznámi aktivisti nie sú dôveryhodní. Ako môžu západné média tvrdiť, že Asadov režim vraždí civilistov, keď každý, kto odtiaľ prichádza, tvrdí presný opak?“ Pre tých, čo nevedia, Eva Barlettová pôsobila priamo v Aleppe. Podivný prístup k jej vystúpeniu v OSN zvolili predstavitelia médií. Hoci priniesla informácie z terénu, na jej vystúpenie bolo zvedavých len pár jednotlivcov. Pôsobenie západných médií zhodnotil Bašar Asad: „Západné médiá trpia morálnym rozkladom.  Žiadne mravné princípy už nemajú. Všetko, o čom píšu, na čo upozorňujú a chrlia cez obrazovky – napr. ľudské práva, osudy civilistov, osudy detí – je používané výlučne k dosiahnutiu politických cieľov.“

Ďalšia osoba pôsobiaca v Aleppe je britský duchovný, Andrew Ashdown. Jeho pohľad sa tiež podstatne odlišuje od informácií, ktoré prinášajú západné médiá. V jednom z príspevkov sa vyjadril, že v uliciach Aleppa je vidieť tisíce Sýrčanov, oslavujúcich oslobodenie mesta. O neoverených správach, ktoré v Británii vypúšťajú médiá napriek tomu, že  žiadne z nich v teréne nepôsobí, píše:  „Odkazujem za stolom sediacim novinárom a politickým tzv. „expertom“ v Londýne a Washingtone: Vytiahnite svoje arogantné, seba-spravodlivé a dobre platené zadky, príďte si vypočuť ľudí a uvidieť realitu na vlastné oči…“ Reagoval aj údaje, ktoré zverejnila BBC o masovom vyvražďovaní civilistov sýrskou armádou. Podľa neho je väčšina toho, čo západné médiá hlásia, trvalo vyvracaná mnohými tisíckami civilistov. „Môžem tiež potvrdiť, že väčšina obyvateľov mesta…ktorých sme stretli, je nesmierne spokojná s pokrokom, ktorý bol urobený.“

Patent na overené informácie nemá nikto. Otázka znie: Sú dôveryhodnejšie informácie, ktoré píše niekto  dobre platený z teplej kancelárie vo Veľkej Británii alebo tie, ktoré zverejňujú nezávislí žurnalisti priamo z terénu?

 

Zatknutí poradcovia „rebelov“ a slová prezidenta

 

Aleppo zrejme znamená definitívny obrat v sýrskej vojne. Podobný, ako svojho času znamenal Stalingrad. Teroristi sú likvidovaní, podľa rôznych správ pri úteku zahladzujú stopy a pália dokumenty. Sponzori, ktorí stáli celý čas v pozadí, sú odhaľovaní a konfrontovaní. Podľa rôznych zdrojov zverejnil Fares Shehab, prominentný sýrsky poslanec, na svojej stránke zoznam 14 dôstojníkov amerických koaličných síl (poradcov umiernených teroristov), ktorí boli zajatí sýrskymi špeciálnymi jednotkami vo východnom Aleppe. Medzi nimi sú tieto mená: Mutaz Kanoğlu (Turecko) David Scott Winer (USA), David Shlomo Aram (Izrael), Muhamed Tamimi (Qatar). O udalostiach posledných dní sa vyjadril prezident Asad nasledovne: „teroristi stále ešte zostávajú v niektorých sýrskych oblastiach – ale Aleppo je naše druhé najvýznamnejšie mesto a porážka teroristov práve tu má obrovský politický, vojenský ekonomický a morálny význam. Porážka teroristov tu predstavuje, úprimne povedané, porážku tých krajín, ktoré nad teroristami dohliadali a velili im – najmä USA, ale tiež Francúzsko a Veľkú Britániu.“

Aktivisti LGBT svoj boj už prehrali

22.08.2017

Pestrofarebný vrchol leta máme za sebou. Prahou aj Bratislavou prešiel tzv. Pride. Pár jednotlivcov sa opäť zviditeľnilo, zopár ich opäť poukázalo na svoje odchýlky od normálu a to všetko viac »

Konštantín, Metod a odkaz dvojkríža. Kto prevezme štafetu?

05.07.2017

My národ slovenský, pamätajúc na politické a kultúrne dedičstvo svojich predkov a na stáročné skúseností zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť, v zmysle cyrilo-metodského duchovného viac »

Útoky na Štúrovcov: nová protislovenská agenda?

21.05.2017

Stupňujúce sa útoky proti všetkému národnému dosiahli novú úroveň. Tzv. osobnosti, označované aj ako „protislovenské živly“ si tentokrát zobrali na mušku Štúrovcov. Konkrétne, teológ viac »

írsko, referendum, potraty

Írsky parlament schválil návrh zákona povoľujúci umelé prerušenie tehotenstva

13.12.2018 22:58

Írsky premiér Leo Varadkar označil schválenie legislatívy zákonodarcami za "historickú chvíľu pre ženy".

donald trump

Stretnutie Putina s Trumpom nebude možné, kým Rusko nevráti zajaté lode

13.12.2018 22:03

Vyhlásil to poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton.

Francúzsko, Štrasburg, streľba

Francúzska polícia zastrelila útočníka z vianočných trhov

13.12.2018 21:55, aktualizované: 22:23

Cherifa Chekatta našla polícia ukrytého v sklade.

trump

Trump vyzval Fed, aby prestal zvyšovať úroky

13.12.2018 20:43

Americký prezident Donald Trump vyzval centrálnu banku (Fed), aby na svojom budúcotýždňovom zasadnutí nepokračovala v sprísňovaní menovej politiky.

tandem

Mierou svojho chápania robíš na seba, mierou svojho nechápania robíš na toho, kto chápe viac

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 135661x
Priemerná čítanosť článkov: 7140x

Autor blogu

Kategórie