Založ si blog

Sýrske Aleppo: Srebrenica alebo Stalingrad blízkeho východu?

V posledných týždňoch je hlavnou témou situácia v sýrskom Aleppe. Objavili sa porovnania Aleppa so Srebrenicou, či prirovnania ku Stalingradu. Spoločnosť je vystavená zmesi protichodných informácií. Niektorí nariekajú, že vládne jednotky „vraždia civilistov,“ iní zdieľajú videá Sýrčanov oslavujúcich oslobodenie svojho mesta. Kvalitný kokteil informácií, dezinformácií a propagandy. Ako sa v tom vyznať? Ktorým správam veriť a nad ktorými sa len pousmiať? V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim naznačiť smer, ktorým je možné sa vydať pri hľadaní odpovedí.

 

Civilné obete nielen v Aleppe

 

V prvom rade treba povedať, že situácia v Aleppe je naozaj kritická. No nestala sa ňou zo dňa na deň, ani v priebehu posledných týždňov. Situácia v celej Sýrii je kritická už 6 rokov. Svoj podiel na tom majú veľmoci, ktoré si delili „korisť“ po tzv. arabskej jari, veľmoci, ktoré sú priamo či nepriamo zodpovedné za rozmach terorizmu. Preto niečo také ako #Save Aleppo je len zvráteným pokusom o umelé vyvolávanie súcitu. Žiaľ, je vojna. Civilisti zomierajú, sú obete, ich počet rastie. Civilné obete sú však od začiatku sýrskeho konfliktu, preto je na mieste otázka, kde boli títo „aktivisti“ posledných 6 rokov? Prečo sa ozývajú až teraz, keď je víťazstvo sýrskej armády na dosah? Kde boli, keď „umiernení teroristi“ upaľovali kresťanov, či rezali deťom hlavy? Kde bolo volanie po súcite, keď teroristi z IS zaútočili v Karjatajne alebo provincii Hosaka, uniesli či zavraždili stovky kresťanov, keď ničili Palmýru, vraždili miestnych a likvidovali kultúrne dedičstvo krajiny?

 

Tiene Srebrenice – ľudia v Aleppe sa lúčia so životom

 

V médiách sa objavili články o ľuďoch z Aleppa, ktorí sa lúčia so životom. Pri dôkladnejšom pohľade neunikne pozornosti profesionálna štylizácia ich tweetov – skoro ako z amerických filmov. Kto sú „tweetujúci ľudia z Aleppa?“ Kritici tieto správy označujú za propagandu. Je zvláštne, že tweety pochádzajú z mesta, kde novinári chytajú signál len pomocou satelitného telefónu. Aleppo je zničené, nefunguje infraštruktúra, vypadáva elektrika, nie je tam voda, ale akoby zázrakom, internet funguje. Zvláštne je aj to, že  „ľudia z Aleppa“ sa jeden deň verejne lúčia so životom a na druhý deň poskytujú rozhovory pre BBC, CNN a Al Jazeera v hlavnom vysielacom čase. Nehovoriac o tom, že viacerí sa len nedávno pripojili na Twiter. Jeden z nich, Američan Bilal Abdul Kareem, dokonca šíril propagandu Al-Nusry. Lúčilo sa aj sedem ročné dievčatko Bana. Jej účet je aktívny len od septembra a tweetuje perfektnou angličtinou – ako inak, „zo srdca východného Aleppa.“ Pravosť tohto účtu, v rámci PR, potvrdil aj britský dôstojník, podľa ktorého Bana s jej matkou Fatimou „využívajú solárne panely, 3G internet, vypadávajúce wifi a zrejme majú aj satelitný telefón.“ Takýmito správami teda kŕmia čitateľov západné médiá a prirovnávajú Aleppo ku „Srebrenici.“ A istá podobnosť tu naozaj je – manipulovanie verejnou mienkou, informačná nevyváženosť a šírenie jednostrannej propagandy o údajnej „genocíde.“

 

Nezávislí novinári v teréne prinášajú iný pohľad

 

„Slovenské“ médiá v ničom nezaostávajú za svojimi „vzormi“. Avšak venovať pozornosť kvíleniu „protislovenských prostitútok“ nemá zmysel. V Aleppe sa totiž nenachádza žiadna medzinárodná organizácia, ktorá by monitorovala situáciu. Západné médiá sa spoliehajú na Sýrske observatórium ľudských práv, od ktorého preberajú nepotvrdené informácie. Toto observatórium má sídlo vo Veľkej Británii a nepôsobí priamo v Sýrii. Podľa Evy Bartlettovej, kanadskej nezávislej novinárky, sa západné médiá spoliehajú na skompromitované skupiny ako napr. Biele helmy a iné. Na pôde OSN poskytla veľmi zaujímavé informácie. Podľa jej slov, Biele helmy boli založené v roku 2013 bývalým dôstojníkom britskej armády. Boli zafinancované sumou 100 miliónov dolárov USA, Veľkou Britániou a niekoľkými ďalšími európskymi štátmi. Zábery, ktoré zverejňujú Biele helmy obsahujú deti, ktoré sa opakovane vyskytujú v rôznych správachAko príklad uviedla niekoľkokrát „zachránené“ dievčatko menom Aya. Pokračuje: „SOHR teda nie je dôveryhodný, neznámi aktivisti nie sú dôveryhodní. Ako môžu západné média tvrdiť, že Asadov režim vraždí civilistov, keď každý, kto odtiaľ prichádza, tvrdí presný opak?“ Pre tých, čo nevedia, Eva Barlettová pôsobila priamo v Aleppe. Podivný prístup k jej vystúpeniu v OSN zvolili predstavitelia médií. Hoci priniesla informácie z terénu, na jej vystúpenie bolo zvedavých len pár jednotlivcov. Pôsobenie západných médií zhodnotil Bašar Asad: „Západné médiá trpia morálnym rozkladom.  Žiadne mravné princípy už nemajú. Všetko, o čom píšu, na čo upozorňujú a chrlia cez obrazovky – napr. ľudské práva, osudy civilistov, osudy detí – je používané výlučne k dosiahnutiu politických cieľov.“

Ďalšia osoba pôsobiaca v Aleppe je britský duchovný, Andrew Ashdown. Jeho pohľad sa tiež podstatne odlišuje od informácií, ktoré prinášajú západné médiá. V jednom z príspevkov sa vyjadril, že v uliciach Aleppa je vidieť tisíce Sýrčanov, oslavujúcich oslobodenie mesta. O neoverených správach, ktoré v Británii vypúšťajú médiá napriek tomu, že  žiadne z nich v teréne nepôsobí, píše:  „Odkazujem za stolom sediacim novinárom a politickým tzv. „expertom“ v Londýne a Washingtone: Vytiahnite svoje arogantné, seba-spravodlivé a dobre platené zadky, príďte si vypočuť ľudí a uvidieť realitu na vlastné oči…“ Reagoval aj údaje, ktoré zverejnila BBC o masovom vyvražďovaní civilistov sýrskou armádou. Podľa neho je väčšina toho, čo západné médiá hlásia, trvalo vyvracaná mnohými tisíckami civilistov. “Môžem tiež potvrdiť, že väčšina obyvateľov mesta…ktorých sme stretli, je nesmierne spokojná s pokrokom, ktorý bol urobený.“

Patent na overené informácie nemá nikto. Otázka znie: Sú dôveryhodnejšie informácie, ktoré píše niekto  dobre platený z teplej kancelárie vo Veľkej Británii alebo tie, ktoré zverejňujú nezávislí žurnalisti priamo z terénu?

 

Zatknutí poradcovia „rebelov“ a slová prezidenta

 

Aleppo zrejme znamená definitívny obrat v sýrskej vojne. Podobný, ako svojho času znamenal Stalingrad. Teroristi sú likvidovaní, podľa rôznych správ pri úteku zahladzujú stopy a pália dokumenty. Sponzori, ktorí stáli celý čas v pozadí, sú odhaľovaní a konfrontovaní. Podľa rôznych zdrojov zverejnil Fares Shehab, prominentný sýrsky poslanec, na svojej stránke zoznam 14 dôstojníkov amerických koaličných síl (poradcov umiernených teroristov), ktorí boli zajatí sýrskymi špeciálnymi jednotkami vo východnom Aleppe. Medzi nimi sú tieto mená: Mutaz Kanoğlu (Turecko) David Scott Winer (USA), David Shlomo Aram (Izrael), Muhamed Tamimi (Qatar). O udalostiach posledných dní sa vyjadril prezident Asad nasledovne: „teroristi stále ešte zostávajú v niektorých sýrskych oblastiach – ale Aleppo je naše druhé najvýznamnejšie mesto a porážka teroristov práve tu má obrovský politický, vojenský ekonomický a morálny význam. Porážka teroristov tu predstavuje, úprimne povedané, porážku tých krajín, ktoré nad teroristami dohliadali a velili im – najmä USA, ale tiež Francúzsko a Veľkú Britániu.“

14. marec 1939 – rozruch okolo dokumentu Matice

26.02.2017

S blížiacim sa výročím vzniku Slovenského štátu sa o rozruch postaral dokument Matice slovenskej – Bez 14.marca 1939. Video Matice pobúrilo nielen celé spektrum slniečkárov, aktivistov, „odborníkov“ viac »

PR agentúry v službách americkej propagandy

09.01.2017

Či sa nám to páči alebo nie, sme súčasťou informačnej vojny, do ktorej bola zatiahnutá celá spoločnosť. Táto vojna sa vedie o každého jednotlivca. Nie preto, že by snáď niekomu na jednotlivcoch viac »

Prečo “ruská propaganda” valcuje internet?

29.12.2016

Všade počúvame, že ruská propaganda je obrovskou hrozbou, ktorej sa musíme postaviť oveľa jasnejšie ako doteraz. V tomto zmysle sa vyjadrila aj europoslankyňa Žitňanská. Okrem iného povedala: viac »

záplavy, záplava, ľudia, Peru, ulica, zaplavená ulica

Silné dažde a záplavy si v Peru vyžiadali už najmenej 90 obetí

29.03.2017 09:00

Na najmenej 90 mŕtvych sa zvýšil počet obetí, ktoré si v uplynulých týždňoch v Peru vyžiadali silné dažde, zosuvy pôdy a záplavy.

jachta, cyklón

Po cyklóne Debbie trvá v Austrálii nebezpečenstvo záplav

29.03.2017 08:41

Austrálski vojaci a záchranári v stredu zamierili do oblastí postihnutých utorkovým cyklónom Debbie.

lietadlo, špionáž, havária

V Peru po núdzovom pristátí zhorelo lietadlo, 141 ľudí sa zachránilo

29.03.2017 08:18

Lietadlo so 141 ľuďmi na palube začalo horieť po tom, ako v noci na stredu núdzovo pristálo v meste Jauja v strednej časti Peru.

Tesla Model 3 - 2017

Číňania kúpili päť percent automobilky Tesla

29.03.2017 08:08

Čínsky technologický gigant Tencent Holdings sa stal jedným z piatich najväčších akcionárov amerického výrobcu elektromobilov Tesla.

tandem

Mierou svojho chápania robíš na seba, mierou svojho nechápania robíš na toho, kto chápe viac

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 96847x
Priemerná čítanosť článkov: 6456x

Autor blogu

Kategórie