Založ si blog

Sýria: čo znamená prímerie podľa USA. Prestáva svet Američanom veriť?

Letectvo koalície pod vedením USA zbombardovalo pozície sýrskych vládnych vojsk, ktoré bojovali proti ISIS. Američania útočili na pozície v Deir ez Zor.  Útočilo najmenej 5 lietadiel, medzi nimi mali byť aj dánske a britské stroje, zúčastnila sa  aj Austrália. Útok bol zastavený keď Rusi oznámili, že boli zasiahnuté vládne sily. V dôsledku tejto „americkej chyby“  bolo zabitých vyše 60 vojakov vojakov sýrskej armády (niektoré zdroje uvádzajú 80, iné okolo 90) a ďalších vyše 100 bolo zranených. Po americkom útoku na tieto pozície nasledoval útok teroristov z ISIS (Daeš), ktorí dobyli časť priľahlých území. Podľa rôznych informácií zabrali aj časť hory Thardah, ktorá obklopuje letisko na území Deir ez Zor. Odraziť útok sa podarilo len s podporou ruského letectva. Američania doteraz tvrdia, že mierili na zásobovacie linky IS a akúkoľvek kritiku považujú za “lacnú.”

 

„Poľutovaniahodné omyly“ USA v minulosti

 

Nejde o prvý incident, kedy si USA pomýlili ciele. Americká armáda už vyšetrovala letecký útok svojich síl, ktorý „zrejme nedopatrením“ zabil neďaleko mesta Fallúdža irackých vojakov. Iracké vojská  postupovali proti IS a kvôli zlému počasiu vyžiadali letecký úder.  V dôsledku leteckého úderu bol vtedy postup irackej armády zastavený. A aké dôsledky mal letecký úder pod vedením USA teraz? IS získal vplyv na nových územiach. Teda koalícia vedená USA sa pomýlila dva krát a vždy to dopadlo rovnako – ich omyly dostali do výhody teroristov. Pôsobia v armáde USA (údajne najmocnejšej a najmodernejšej na svete) diletanti, ktorí  nepoznajú rozdiel medzi vojakmi irackej resp. sýrskej armády a teroristami z IS, zlyháva komunikácia alebo je „problém“ niekde inde? USA sami seba považujú za lídrov slobodného sveta a superveľmoc. Z vesmíru vraj dokážu „prečítať ŠPZ na aute“ alebo „určiť pohlavie osôb, ktoré v aute cestujú.“ Táto superveľmoc v relatívne krátkom období nedokázala  v kritických chvíľach rozoznať pozície irackej či sýrskej armády od pozícii Islamského štátu.

Pomer nešťastných náhod a omylov voči technickej vyspelosti americkej armády je trochu vyšší ako by sme očakávali. Minulý rok Američania omylom zbombardovali nemocnicu Lekárov bez hraníc v afganskom Kundúze. Tento omyl bol niekoľkonásobný, pretože bombardovanie prišlo v niekoľkých vlnách. Po prvom zásahu boli koaličné jednotky informované o cieľoch ktoré zasiahli, napriek tomu útoky pokračovali. Lekári bez hraníc uviedli, že medzinárodné sily vedeli, kde sa nemocnica v Kundúze nachádza. Podobne aj počas bombardovania Juhoslávie sa obeťami „nešťastných omylov“ stali desiatky civilistov: opakovaný letecký útok na civilný vlak pri dedine Grdelica – 14 mŕtvych, zbombardovaná v kolóna albánskych utečencov pri Djakovici – 73 mŕtvych a Koriši – 100 mŕtvych. Údajne omylom bolo 7. Mája 1999 zbombardované čínske veľvyslanectvo v Belehrade, dopadlo naň niekoľko bômb súčasne, pričom zabili troch a zranili dvadsať čínskych občanov. Vláda Číny odsúdila túto akciu ako “vojnový zločin, barbarský útok, hrubé porušenie čínskej zvrchovanosti a barbarský čin NATO.” Bombardovaná bola aj srbská televízia, čo Amnesty International označila ako vojnový zločin. Zabitých bolo 16 civilistov. Severoatlantická aliancia žiadosť organizácie Amnesty International o nezávislé vyšetrovanie náletov NATO na budovu štátnej televízie v Belehrade  odmietla. V tomto prípade nešlo o omyl, televízia bola bombardovaná ako „legitímny cieľ.“

 

Podpora kontroverzných skupín

 

Otázniky visia nielen nad „chybami“ pri vedení leteckých úderov, či koordinácii vojenských akcií, ale aj nad jednotlivcami a skupinami, ktoré USA podporujú. Všeobecne známa podpora „umiernenej opozície“ v Sýrii je aj niektorými západnými osobnosťami považovaná za podporu teroristických skupín. Sú hlasy, ktoré tvrdia, že rozdiel medzi „umiernenou opozíciou“ a IS je len ten, že kým teroristi majú brady a režú hlavy sprava doľava, umiernení teroristi sú oholení a režú hlavy zľava doprava. Asi najsmutnejší dôkaz „umiernenosti“ bol, keď časť  tejto opozície podporovanej USA, odrezala hlavu 12 ročnému chlapcovi a video bolo zverejnené na internete. Kongres USA donedávna podporoval aj ďalšie kontroverzné „zoskupenia.“ Známy je prípad neonacistických extrémistov z batalionu Azov. Takmer po dvoch rokoch kongres zistil, že Azovci sú vlastne neonacisti a tak podporu zastavil. V minulosti sa podpore USA tešili viacerí kontroverzní jednotlivci a skupiny spájané s extrémizmom alebo terorizmom. Napr. v bosnianskej vojne to bol Alija Izetbegovič, prvý prezident Bosny a Hercegoviny, islamský fundamentalista, ktorý sa dôverne poznal s Usamom bin Ladinom. Renate Flottau, reportérka Der Spiegel píše, že Izetbegovic udelil bin Ladinovi bosniansky pas.  Malo ísť o akési gesto uznania. Ďalší človek, ktorý sa tešil svojho času americkej podpore a ktorého aj vo vlastnej krajine považujú za teroristu  je „prezident“ Kosova – Thaci. Správa nemeckej rozviedky z januára 2005 ho označuje za jedného z lídrov podsvetia. Kosovčania volajú Thaciho „pán Nedotknuteľný“ – to hovorí za všetko.

 

Dôvera voči USA na bode mrazu

 

Celosvetovo dôvera v USA slabne a prepadá sa takmer každým dňom. U nás vníma negatívne úlohu USA vo svete takmer 60% obyvateľov. To je dosť. Keď uvážime, že drvivá väčšina médií má proamerickú orientáciu, toto číslo je obrovské a zrejme má stúpajúcu tendenciu. Tento trend nedokáže zastaviť ani intenzívna mediálna masáž platených profesionálov. Nedôveru voči pôsobeniu USA v Sýrii vyvoláva nielen spomínaná podpora kontroverzných zoskupení a jednotlivcov, prípadne „americké nešťastné omyly,“ ale aj negatívny postoj USA ku zverejneniu dohody o prímerí. A aký je hlavný dôvod narastajúcej nedôvery voči politike a pôsobeniu USA? Jednoduchý – deklarované hodnoty „lídrov slobodného sveta“ sú v priamom rozpore s ich reálnou činnosťou a výsledkami ich práce.

Konštantín, Metod a odkaz dvojkríža. Kto prevezme štafetu?

05.07.2017

My národ slovenský, pamätajúc na politické a kultúrne dedičstvo svojich predkov a na stáročné skúseností zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť, v zmysle cyrilo-metodského duchovného viac »

Útoky na Štúrovcov: nová protislovenská agenda?

21.05.2017

Stupňujúce sa útoky proti všetkému národnému dosiahli novú úroveň. Tzv. osobnosti, označované aj ako „protislovenské živly“ si tentokrát zobrali na mušku Štúrovcov. Konkrétne, teológ viac »

Tretí sektor v ofenzíve. Kto nám to chce vládnuť?

28.04.2017

Udalosti na Slovensku nabrali rýchly spád. Veci, ktoré sme donedávna považovali za totalitné praktiky, sa stávajú bežnými. Prevalila sa kauza „Lipšicovho stáda“, sme svedkami nástupu cenzúry, viac »

Ivanka Trump a jej manžel Jared Kushner

Žiadne tajné dohody s Rusmi neboli, tvrdí Kushner

24.07.2017 20:06

Zať a poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner trvá na tom, že žiadny z jeho kontaktov s Rusmi nebol nevhodný.

kamión, ťažká technika, pole, nákladiak

Prevádzačovi v USA, v ktorého prívese našli mŕtvoly a dehydrovaných ľudí, hrozí trest smrti

24.07.2017 19:03

Šofér nákladného auta, v ktorého prívese našli policajti 39 dehydrovaných ľudí na pokraji smrti a ďalších osem osôb, ktoré už boli mŕtve, by mohol podľa texaských zákonov dostať aj trest smrti.

Libra, Británia

Finančná situácia britského obyvateľstva sa rapídne zhoršuje

24.07.2017 18:00

Finančná situácia britských domácností sa v júli zhoršila najrýchlejším tempom za tri roky. Domácnosti si nemôžu dovoliť veľké nákupy.

vlajka, Londýn, Veľká Británia, Westminster

Britskí rodičia smrteľne chorého dieťaťa boj za liečbu vzdávajú

24.07.2017 17:06

Britskí rodičia nevyliečiteľne chorého 11-mesačného Charlieho Garda už netrvajú na experimentálnej liečbe a chcú sa s lekármi dohodnúť na tom, ako by ich synovi mohlo byť umožnené zomrieť.

tandem

Mierou svojho chápania robíš na seba, mierou svojho nechápania robíš na toho, kto chápe viac

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 117521x
Priemerná čítanosť článkov: 6529x

Autor blogu

Kategórie