Založ si blog

Haagsky tribunál: Slobodan Miloševič je nevinný? Prečo médiá mlčia?

Svet obletela stručná, no pre mnohých nepríjemná a šokujúca informácia, ktorá naznačuje, Slobodan Miloševič, bývalý prezident Juhoslovanskej zväzovej republiky nie je zodpovedný za vojnové zločiny spáchané počas vojny v Bosne v rokoch 1992 – 1995.  Inými slovami, že je nevinný.

Slobodan Miloševič bol obvinený z vojnových zločinov, genocídy a etnických čistiek. Jednostranné obviňovanie bývaleho juhoslovanského prezidenta silne zaváňalo nechutnou propagandou a bolo súčasťou mediálnej vojny proti Juhoslávii/Srbsku. Dalo by sa povedať, že zverejnením tejto informácie haagsky tribunál neoficiálne oslobodil Slobodana Miloševiča a čiastočne očistil jeho meno. Aby sme veci upresnili – nejedná sa o oficiálne vyhlásenie neviny. Zverejnená informácia je však dosť závažná na to, aby vyvrátila väčšinu vykonštruovaných tvrdení západných médií o Slobodanovi Miloševičovi. Avšak…po jej zverejnení tribunál neurobil žiadnu osobitnú tlačovú konferenciu, ako to bývalo zvykom. Zarážajúci fakt, najmä ak si uvedomíme, že v čase prebiehajúceho procesu boli tlačové konferencie takmer na dennom poriadku. Médiá verne plnili zadanú úlohu a živili Miloševičov imidž vojnového zločinca. Predmetná informácia je uvedená v rozsudku o vine Radovana Karadžiča. Zrejme nemá pútať zbytočnú pozornosť, aby sa predišlo zbytočným otázkam. V tomto rozsudku sa dokonca spomína, že Miloševič chránil práva etnických menšín a opakovane kritizoval politické vedenie bosnianskych Srbov. Je to teda presný opak toho, čo o ňom dovtedy tvrdili prozápadní „mienkotvorcovia!“ Kto si dá trochu námahy, dohľadá si tú mediálnu hystériu okolo Slobodana Miloševiča a porovná ju s rozsudkom, uvidí dokonalý príklad odpornej propagandy, za ktorú zaplatilo životom niekoľko tisíc občanov bývalej Juhoslávie. Obvinenia Miloševiča z vojnových zločinov poslúžili aj ako zámienka pre bombardovanie Juhoslávie v roku 1999.

V prípade Miloševiča nejde o prvý prípad vykonštruovaných obvinení, živený najmä poplatnými médiami. Nedávno sme zaznamenali podobný. Išlo o Vojislava Šešelja srbského „ultranacionalistu,“ taktiež obvineného z vojnových zločinov počas vojny v Bosne. Haagskemu tribunálu sa Šešelj vydal dobrovoľne vo februári 2003. Vo vyšetrovacej väzbe strávil 12 rokov, v roku 2014 bol dočasne prepustený zo zdravotných dôvodov a napokon koncom marca 2016 tlačová agentúra AP informovala: „Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) oslobodil vo štvrtok srbského ultranacionalistického politika Vojislava Šešelja vo všetkých deviatich bodoch obžaloby z vojnových zločinov, ktorú voči nemu vzniesli prokurátori tribunálu OSN.“ Verdikt: nevinný,  ale tých 12 rokov obmedzovania osobnej slobody a politického šikanovania mu už nikto nevráti. Šešelj v reakcii na tlačovej konferencii povedal, že takýto rozsudok bol „z právneho hľadiska jediný možný.“ Ďalej dodal, že „po mnohých súdnych pojednávaniach, v ktorých dostali nevinní Srbi drastické tresty, tentoraz dvaja čestní sudcovia dokázali, že si vážia česť viac ako politický nátlak.“Dodnes sa však nikto Šešeljovi neospravedlnil za imidž vraha a zločinca, ktorý mu médiá vytvorili. Aj verdikt o jeho nevine bol prijatý s očividnou nevôľou.

Okrem spomenutých predstaviteľov Juhoslávie, boli z vojnových zločinov obvinení aj Albánci – velitelia a členovia UCK (teroristického zoskupenia s názvom Kosovská oslobodzovacia armáda). Najvyšší albánsky predstaviteľ postavený pred tribunál v Haagu bol bývalý premiér Haradinaj. Proces s Haradinajom a spol. bol veľmi zaujímavý. Začal v marci 2007 a už 3. apríla 2008 bol ukončený oslobodením vo všetkých bodoch obžaloby. Dôvod? Predsa nedostatok dôkazov. V podobnom duchu sa niesol proces s ďalším albánskym teroristom Limajom, pravou rukou Hashima Thaciho (súčasného „prezidenta“ Kosova) – bol oslobodený. Žalobcovia sa proti rozsudku odvolali a uviedli, že mnoho svedkov odmietlo vypovedať pre zastrašovanie a že súd žalobe neposkytol dostatok času na to, aby kľúčových svedkov presvedčila. Srbský prokurátor pre vojnové zločiny Vladimír Vukčevič sa pre médiá vyjadril, že počas procesu s Haradinajom a Limajom bolo zabitých alebo zastrašených viac ako 40 svedkov. „Jedného svedka zrazil džíp, druhý bol zabitý nožom pri podniku, ďalší dvaja zahynuli za neobjasnených okolností pri dopravnej nehode – vozidlo bolo zapálené. Na piatich bol spáchaný atentát pomocou strelných zbraní, pričom traja z nich boli v programe ochrany svedkov.“ Až pod tlakom žalobcov a verejnosti bol výsledok anulovaný a proces s Haradinajom v auguste 2011 obnovený.  O obnovenie procesu požiadala prokuratúra, ktorá zistila zastrašovanie svedkov počas prvého procesu, ktorý trval desať mesiacov. Prokurátor Paul Rogers  uviedol na otvorení pojednávania nasledovné: „Obete boli vraždené, mučené…bez ohľadu na ich etnickú príslušnosť, či to boli Srbi alebo Rómovia.“

Hashim Thaci, súčasný „prezident“ Kosova je kapitola sama o sebe. Správa nemeckej rozviedky BND z januára 2005 ho označuje za jedného z bossov organizovaného zločinu. Táto správa sa neskôr objavila aj na Wikileaks. V 27 stranovom dokumente, ktorého pravosť potvrdila BND sa okrem iného píše: „ovláda obchod s drogami, zbraňami, ľuďmi a zadáva vraždy.“ Dick Marty, švajčiarsky senátor a osobitný spravodaj Rady Európy pre ľudské práva v správe z roku 2010 konštatoval, že kosovská mafia pašovala a pašuje v Európe heroin, zbrane a ľudské orgány, ktoré odobrala srbským zajatcom. Ako lídra tejto mafie označil Thaciho.  Americký časopis Foreign Policy podotkol, že „gangstri, ktorí vládnu v Kosove vďačia za svoju moc USA.“ Thaci sa zatiaľ do Haagu nedostal. Čiastočne kvôli nezáujmu medzinárodného spoločenstva o zločiny UCK, ako aj kvôli faktu, že kľúčoví svedkovia buď „náhle“ umierajú alebo odvolávajú svoje predchádzajúce výpovede.

O nezaujatosti Haagskeho tribunálu vypovedá aj dĺžka trvania jednotlivých súdnych procesov. Miloševič bol do Haagu vydaný 28.júna 2001, proces bol ukončený jeho úmrtím 11.marca 2006. Po celú dobu procesu bol Miloševič, podobne ako Šešelj väznený v Haagu. Šešelj sa dobrovoľne vydal Haagu vo februári 2003 a proces trval 12 rokov. Pôvodný súdny proces s Habindajom a jeho spoločníkmi trval 10 mesiacov a skončil zbavením obvinení pre nedostatok dôkazov.

Šešelj a Miloševič, ľudia s imidžom diablov a vojnových zločincov, proti ktorým bola spustená mediálna hystéria v najhoršej podobe, boli haagskym tribunálom oslobodení (u Miloševiča môžeme hovoriť zatiaľ len o čiastočnom očistení jeho mena). Niektorí predstavitelia UCK, ktorí boli pôvodne oslobodení, čelia obnoveným súdnym procesom. Možno sa napokon predsa dočkáme aspoň určitej miery spravodlivosti. Žiaľ, čas už nevráti nikto. Prípadné očistenie mena Slobodana Miloševiča už nič nezmení na tom, že je mŕtvy. Nevráti to ani život tisícom civilistov, ktorí boli zavraždení počas „humanitárneho bombardovania“ Juhoslávie. Cynický názov tejto operácie hovorí za všetko: „Milosrdný anjel.“ V JZR bolo vykonaných 2 300 leteckých náletov na 995 objektov v celom Srbsku. Zapojených 1150 bojových lietadiel vystrelilo takmer 420-tisíc projektilov s celkovou váhou 22-tisíc ton. Na územie Juhoslovanskej zväzovej republiky bolo zhodených 37-tisíc kazetových bômb! Použitá bola (zakázaná) munícia s obsahom ochudobneného uránu. Na bombardovanie Juhoslávie NATO nemalo mandát BR OSN, nakoľko Rusko s Čínou návrh vetovali. To však nebola prekážka pre vtedajšiu „slovenskú“ vládu na povolenie preletov. Vláda SR na čele s Dzurindom, Miklošom a Kukanom týmto svojvoľným rozhodnutím participovala na porušovaní medzinárodného práva a je taktiež zodpovedná za vojnové zločiny proti civilnému obyvateľstvu Juhoslávie. Málokto vie, kde okrem BR OSN sa rozhodovalo o bombardovaní Juhoslávie. Rozhodnutie bombardovať JZR padlo na zasadaní Trilaterálnej komisie vo Washingtone! Podľa slov Karla Schwarzenberga boli len traja účastníci tohto zasadania proti bombardovaniu Juhoslávie: okrem neho to bol Henry Kissinger a vtedajší švédsky minister zahraničia, Karl Bild. O vraždení v Európe teda rozhodol Washington, presnejšie kontroverzná Trilaterálna komisia (založená Rockefelerom v roku 1973)! Jeden z oficiálnych dôvodov bombardovania bola „snaha“ o zachovanie multietnického Kosova. Opäť krutý cynizmus na úkor Srbov. Dnes môžeme povedať, že ciele bombardovania boli splnené….a multietnické Kosovo? Neexistuje, drvivá väčšina Srbov bola humanitárne vyhnaná z vlastných domov, v ktorých sa demokraticky usadili Albánci, ktorí tvoria vyše 90% obyvateľstva Kosova. Okrem toho, v Kosove vyrástla americká vojenská základňa, najväčšia mimo územia USA. O strategickom význame vojenskej základne v tak kľúčovej oblasti je zbytočné hovoriť. Madelina Albrightová, nazývaná aj „krvavá Madla“ na vojne celkom slušne zarobila. Okrem toho, že jej miláčik Thaci sa dostal do čela Kosova, stihla úspešne sprivatizovať kosovské Telecom. Toto všetko sa dialo na pozadí očierňovania mena bývalého juhoslovanského prezidenta. Zatiaľ čo médiá chrlili na srbských predstaviteľov oheň a síru, ich protivníci v tichosti na vojne zarábali a upevňovali svoj vplyv v regióne.

Nie je zvláštne, že udalosti takýchto rozmerov médiá na Slovensku vôbec nezaujali? Žiadne z nich nemalo za potrebné oznámiť nám, že ten „vyvrheľ“ Miloševič nie je zodpovedný za vojnové zločiny v Bosne? Ktože nám to celý čas podsúval že Miloševič je netvor, vojnový zločinec, vrah, násilník, požierač žien a detí? Sú to presne tí istí, ktorí nám tvrdili, že na Majdane boli mierumilovní demonštranti, že ukrajinský fašizmus je výmysel ruskej propagandy, že ilegálni imigranti sú promovaní inžinieri, vedci a doktori, ktorí nás prichádzajú kultúrne obohatiť, že Irak má zbrane hromadného ničenia, preto je nutné udrieť (a v dôsledku tejto propagandy zahynulo milión ľudí, z toho 500-tisíc detí). Tí istí, ktorí človeka s iným názorom nálepkujú ako homofóba, xenofóba, islamofóba, alebo fašistu. A okrem toho, sú to opäť tí istí ľudia, ktorí odignorovali státisícový mierový pochod na Ukrajine organizovaný pravoslávnou cirkvou za mier na Donbase. Ani sa neobťažovali nás o tom informovať….Prečo?….Je vôbec nutné na túto otázku odpovedať?

O objektivite daných „orgánov spravodlivosti“ a celej tej „prosystémovej“ mašinérie nech si spraví názor každý sám. V súvislosti so spomínanými udalosťami vyznela rozpačito aj návšteva amerického viceprezidenta v Belehrade. Počas nej  ako prvý predstaviteľ USA vyjadril sústrasť pozostalým po obetiach „humanitárneho bombardovania.“ Binden je známy podporovateľ „nezávislého“ Kosova a Miloševiča označoval za vojnového zločinca. Nuž, aj viceprezident USA sa môže mýliť…..žiaľ, (nielen) v Miloševičovi sa mýlil celú dobu.

Aktivisti LGBT svoj boj už prehrali

22.08.2017

Pestrofarebný vrchol leta máme za sebou. Prahou aj Bratislavou prešiel tzv. Pride. Pár jednotlivcov sa opäť zviditeľnilo, zopár ich opäť poukázalo na svoje odchýlky od normálu a to všetko viac »

Konštantín, Metod a odkaz dvojkríža. Kto prevezme štafetu?

05.07.2017

My národ slovenský, pamätajúc na politické a kultúrne dedičstvo svojich predkov a na stáročné skúseností zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť, v zmysle cyrilo-metodského duchovného viac »

Útoky na Štúrovcov: nová protislovenská agenda?

21.05.2017

Stupňujúce sa útoky proti všetkému národnému dosiahli novú úroveň. Tzv. osobnosti, označované aj ako „protislovenské živly“ si tentokrát zobrali na mušku Štúrovcov. Konkrétne, teológ viac »

írsko, referendum, potraty

Írsky parlament schválil návrh zákona povoľujúci umelé prerušenie tehotenstva

13.12.2018 22:58

Írsky premiér Leo Varadkar označil schválenie legislatívy zákonodarcami za "historickú chvíľu pre ženy".

donald trump

Stretnutie Putina s Trumpom nebude možné, kým Rusko nevráti zajaté lode

13.12.2018 22:03

Vyhlásil to poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton.

Francúzsko, Štrasburg, streľba

Francúzska polícia zastrelila útočníka z vianočných trhov

13.12.2018 21:55, aktualizované: 22:23

Cherifa Chekatta našla polícia ukrytého v sklade.

trump

Trump vyzval Fed, aby prestal zvyšovať úroky

13.12.2018 20:43

Americký prezident Donald Trump vyzval centrálnu banku (Fed), aby na svojom budúcotýždňovom zasadnutí nepokračovala v sprísňovaní menovej politiky.

tandem

Mierou svojho chápania robíš na seba, mierou svojho nechápania robíš na toho, kto chápe viac

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 135653x
Priemerná čítanosť článkov: 7140x

Autor blogu

Kategórie